Beszélj! Marsall László hangjátéka. Közreműködik: Domján Edit hangfelvételről, Dr. Antal László nyelvész és Csíkos Gábor. Dramaturg: Lóránd Lajos. Rendező: Marsall László. (1974) (Rádiószínház.) Kossuth Rádió 2008-07-26
''Leggyakrabban kötőszók, módosítószók, módosító értelmű határozószók, módosító mondatrészletek használatosak beszédtöltelék szerepben. Pl. hát, szóval, és ekkor, nos így, na mármost, tulajdonképpen, természetesen, történetesen, mindenesetre, nézetem (véleményem, meglátásom) szerint, őszintén szólva, én úgy gondolom, mi úgy gondoljuk, nem tagadom, bevallom őszintén, bevallom férfiasan, hogy úgy mondjam stb. A beszédtöltelékek használata nem minden esetben elítélendő, de túlzott alkalmazásuk igénytelenné teszik a társalgási stílust. A mindennapi társalgást figyelve a közhelyek, beszédtöltelékek aránya nő, s emögött gondolkodási hibákat, az érzelmek elsivárosodását is megfigyelhetjük. A közhelyek túlzott elszaporodása az egyéni szókincs csökkenését és elszürkülését is magával hozza.
Mindezt kommunikációs, szókincs- és személyiségfejlesztő módszerekkel lehet ellensúlyozni. A mai világban szűkülnek s kisközösségi terek, amelyek nyelvi szempontból beszélgető helyszíneknek is nevezhetők. A nyilvános és a magánéletben legyenek helyszínei és alkalmai a beszélgetésnek, a társalgásnak. A megbeszélés sok társadalmi, közösségi és egyéni konfliktus megelőzését vagy megoldását szolgálhatja („tárgyalásos megegyezés"). A „kibeszélés" pedig a lélek megtisztulását szolgálja. Hallgassuk meg Domján Edit: Beszélj! című sanzonját, amelyben a színésznő-énekesnő a Beszélj! felszólítást százféle alakban mondja-énekli-suttogja-könyörgi-kiáltja el. Egy hangjáték is készült e sanzon alapján, amelyben megszólal Antal László nyelvész: „Ha a szó magasabb értelmében vett nyelv az ember kizárólagos tulajdona, s láthatóan az, akkor aligha kérhetünk többet, emberibbet egymástól, mint azt, hogy beszélj!"
Elérhető itt:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése